Sitemize HoşgeldinizBaşkanYatırım ve ProjelerimizİletişimFoto GaleriBasın
   

 

Beldemiz Hakkında


 

    TARİHÇEMİZ

  Güneykaya Belediyesi 18 NİSAN 1999 yılında kurulmuştur.
 

    COĞRAFİ YAPISI

  Eski ismi Beduhtun olan ve daha sonra Güneykaya olarak isim değiştirilen beldemiz Sivas İli Yıldızeli İlçesine bağlı olup, tarihi tam olarak bilinmemekte olan belde, Sivas ilinin 60-65 km kuzeyinde bulunup Tokat ilinin Almus İlçesi sınırına 10 Km mesafededir. Yıldızeli İlçemize 50 km mesafede olan beldemiz civarında Demirözü, Yusufoğlan, Sarıyar, Karkın, Akören,Gökkaya,Çırçır, Altınoluk,Aslandoğmuş, Doğanlı ve Geynik köyleri bulunmaktadır. Bu köylerin beldemize olan mesafeleri ise 5 ile 6 km dir. Yine yakın olarak Yıldız Beldesi,  Banaz, Yakup köyü, Esençay, Danışment, Fırındere, Batmantaş ve Akyurt köyleri bulunmaktadır.

  Güneykaya beldesinin geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılık olup düz bir araziye sahip olan beldemizin sulanabilir arazisi yaklaşık 20 bin hektardır. Güneykaya Barajı Projesi Yapım aşamasında olup,2014 yılında Arazimiz suya kavuşmuş olacaktır. Beldemizin genel nüfusu 11000 olup yaklaşık8664 nüfusu İzmir ve İstanbul’a göç etmişlerdir. Güneykaya Yıldız dağının batısında olan bir beldedir.


    ULAŞIM

 
Beldemiz Yıldızeli İlçesine 50 km, İlimiz Sivas’a ise 60-65 km uzaklıkta olup, İl ve İlçeye olan ulaşım Belediyemize ait iki adet Yeni Yolcu Otobüsleri ile sağlanmaktadır.

    NÜFUS

  Kargın Köyünün Beldemize Mahalle olarak Bağlanması ile Mevcut Belde Nüfusu 10000 in üzerine çıkmıştır fakat gerek maddi gerekse Eğitim maksadıyla nüfusun büyük bölümü İstanbul ve İzmir'e göç etmek zorunda kalmıştır, Güneykaya nüfusuna kayıtlı kişi sayısı 2336 dır.

   EĞİTİM

  Beldemiz İlköğretim okullarında Yaklaşık 525  e yakın Öğrenci ve 25 adet Öğretmen bulunmaktadır.Ayrıca Beldemiz İlköğretim Okuluna taşımalı sistemle civar köylerden öğrenci gelmektedir.

  Beldemizin Öğrenim durumu Orta ve Lisedir. Ayrıca yüksek okul mezunu da bulunmaktadır. Ayrıca Beldemize Yatılı Bölge Okulu kurulması için ilgili makamlara projemiz gönderilmiştir. 4 Mahalleden oluşan Beldemizde 1 adet Kur’an Kursu, 3 adet Camii, 1 adet akaryakıt istasyonu ve bir adet değirmen bulunmaktadır.


  SAĞLIK

  Beldemiz Aile Sağlık Merkezinde 1 Aile Hekimi bir sağlık görevlisi ve 4 tane lojmanı bulunmaktadır.


MAHALLELERİMİZ

Beldemizde dört adet Mahalle bulunmaktadır bunlar: Kargın Mahallesi, Yeni Cami Mahallesi, Aydın Mahallesi ve Yeşilyurt Mahallesidir.

GEÇİM KAYNAĞI

Beldemiz tarım ve hayvancılıkla geçimini idame ettirmektedir, özellikle hayvancılık alanında kurban besisi yapılmakta ve bu hayvanlar İstanbul ve İzmir pazarlarında satılmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak 300 büyükbaş hayvan sevk edilmektedir. Bunların dışında Beldemizde iki adet mini market bulunmaktadır. 2014 yılında Baraj sulama sistemi Hayata Geçtiğinde Yaklaşık 20 Bin Hektar Arazimiz Sulama sisteminden Faydalanacaktır.

Arazilerimiz suya Kavuşunca Belde Halkımızın Deden görme Ekenek sistemlerini Degiştirip Halkımızı Ayrıca Meyve Ağaçları,Ayçiçeği,Mısır.Patetes,Seracılık gibi Yeni Daha Kazançlı Tarıma Dayalı  Bir sistem Oluşturmak.
 

 

 
 


 


 
 

Copyright ©2011   Belediye Başkanlığı    Designed by KC GRUP